Eşyaya saygı duymak

Merhabalar sevgili ziyaretçilerimiz, merhabalar. En güzel günler sizlerin olsun.

Böyle güzel bir haftasonunda, sizleri sıkmayacak bir yazı yazmaya gayret edeceğim. Konumuz “eşyaya saygı”.

Bu konu tasavvufi düşüncede önemli bir yer kaplamakla birlikte, evden eve nakliyat için de çok önemli bir kavram. Öncelikle eşya nedir sorusuyla başlayalım. Eşya, şey kelimesinin çoğuludur. Şeyler anlamına gelen eşya, canlı olmayan varlıkların hepsi için kullanılabilir.

Peki eşyaya neden saygı duymalıyız? Unutulmamalıdır ki, insanın insandan bile çok temas kurduğu şeydir eşya. Belki canı yoktur ancak yansıtır ona davrandığınız şekli. Ayrıca karakterinizi de yansıtır.

Bir koltuk düşünün, sürekli hor bir şekilde davranıyorsunuz. Bir süre sonra artık parçalanmaya başlayacaktır. İşte böyle yansıtır ona davrandığınız şekli eşyalar.

Peki neden karakterimiz hakkında ipucu verir? Bu konuyla ilgili tonla atasözümüz bile varken, mesela “aslan yattığı yerden belli olur”, misafirlerinize ve kendinize gösterdiğiniz saygının bir diğer değişkenidir eşyalarınız.

Peki kibarca davrandığınız, sevdiğiniz ve bakımını yaptığınız eşyaların bir nakliyat firması tarafından katledilmesi nasıl hissettirir? On yılda eskimemiş bir yatağı, bir evden eve nakliyat firması bir günde katledebilir. Bu yüzden Alanur Kağıthane Evden Eve olarak sizin eşyalarınıza da kendi eşyalarımız gibi saygı gösteriyoruz. Kibar ve özenli bir biçimde taşıyor, size değer veriyoruz.

“Eşyaya saygı duymak” için bir cevap

Yorumlar kapatıldı.